COUNTY BOARD SUPERVISORS NAMED TO COMMITTEES

April 29, 2020
County Board Chair Analiese Eicher, 608.449.5218
County Board

Remote meetings to continue into foreseeable future

 

The members of the 2020-2022 term of Dane County Board Supervisors were sworn in last Tuesday in a County Board meeting held remotely due to the COVID-19 pandemic.  Supervisor Analiese Eicher (District 3 – Sun Prairie) was elected County Board Chair, and has now named appointments to the County Board’s seven standing committees and four other committees of the County Board. 

 

“Much of the work of the County Board is done by the standing committees, with the full Board acting on committee recommendations,” said Chair Eicher.  “This is a talented group of new and returning Board members, and I am confident the work of each committee will reflect their priorities and dedication to the residents of Dane County in these challenging times.”

 

These committees will soon be holding their first meetings, which will be done remotely.  Agendas and minutes for these meetings can be found at https://dane.legistar.com.   Election of officers will take place at each of the committee’s first meetings. 

 

“At this point, we need to continue to meet remotely to keep the public, staff, and County Board members safe during this public health crisis,” said Chair Eicher. 

 

The appointments of County Board supervisors to each committee is detailed below.

 

ENVIRONMENT, AGRICULTURE AND NATURAL RESOURCES

Ritt, Chawla, Gray, Hatcher, Levin, McGinnity

 

HEALTH AND HUMAN NEEDS

Doyle, Adkins, Bare, Downing, Haasl, Kilmer, Wegleitner

 

PERSONNEL AND FINANCE

Miles, Audet, Chenoweth, Eicher, Erickson, Schauer, Stubbs

 

PUBLIC PROTECTION AND JUDICIARY

McCarville, Andrae, Bayrd, Joers, Krause, Peterson, Schwellenbach

 

PUBLIC WORKS AND TRANSPORTATION

Ratcliff, DeGarmo, Ripp, Rusk, Veldran

 

ZONING AND LAND REGULATION

Bollig, Doolan, Kiefer, Peters, Smith

 

EXECUTIVE COMMITTEE

Eicher, Bayrd, Chawla, DeGarmo, Erickson, Haasl, Peters

 

 

                                                     Continuing County Board Committees

 

Land Conservation Committee:

Ritt, Chawla, Downing, Gray, Hatcher, Levin, McGinnity

(plus a citizen member to be designated by the Farm Service Agency county chair)

 

UW Extension Committee:

Stubbs, Downing, Joers, McGinnity, Ratcliff, Ripp

 

City County Liaison Committee:

Schauer, Doolan, Kilmer

 

Kassel – Dane County Task Force:

Erickson, Downing, McCarville, Ratcliff, Veldran